2006

BEST MAINSTAGE PRODUCTION

The Goat, or Who is Sylvia? (Company B and State Theatre Company of South Australia)
Holding the Man (Griffin Theatre Company)
Honour Bound ( Sydney Opera House and Malthouse Theatre)
The Lost Echo (Sydney Theatre Company)

BEST INDEPENDENT PRODUCTION

Love (Inscription in association with B Sharp)
Politely Savage (My Darling Patricia at the Performance Space)
Some Explicit Polaroids (Smug Theatre and Darlinghurst Theatre)
The Suitors (Easily Distracted at the Old Fitzroy)

BEST DIRECTION

Marion Potts (The Goat)
Michael Gow (Away)
Nigel Jamieson (Honour Bound)
Barrie Kosky (The Lost Echo)

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE

Vanessa Downing (Bone)
Victoria Longley (The Goat)
Pamela Rabe (The Lost Echo)
Denise Roberts (Charitable Intent)

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE

Leon Cain (Away)
Guy Edmonds (Holding the Man)
John Gaden (The Lost Echo)
William Zappa (The Goat)

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Jeanette Cronin (Holding the Man)
Hayley McElhinney (Mother Courage and her Children)
Saskia Smith (The Tempest)
Ursula Yovich (Capricornia)

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Thomas Campbell (The Illusion)
Colin Moody (Mother Courage and her Children)
Matthew Moore (Romeo and Juliet)
Dan Spielman (The Lost Echo)

JUDITH JOHNSON AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A MUSICAL

Tamsin Carroll (Dusty)
iOTA (Hedwig and the Angry Inch)
Alexander Lewis (Titanic)
Tony Sheldon (Priscilla Queen of the Desert)

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

Holding the Man (Tommy Murphy)
Honour Bound (Nigel Jamieson)
It Just Stopped (Stephen Sewell)
The Lost Echo (Barrie Kosky)

BEST NEWCOMER

Leon Cain (Away)
iOTA (Hedwig and the Angry Inch)
Amber McMahon (The Lost Echo)
Scott Timmins (The Peach Season)

BEST SET DESIGN

Nigel Jamieson and Nick Dare (Honour Bound)
Dane Laffrey (Some Explicit Polaroids)
Ralph Myers (Reunion /A Kind of Alaska )
Dan Potra (The Bourgeois Gentleman)

BEST LIGHTING DESIGN

Damien Cooper (Honour Bound)
Damien Cooper (The Lost Echo)
Luiz Pampolha (Love)
Nick Schlieper (Priscilla Queen of the Desert)

BEST COSTUME DESIGN

Alice Babidge (Capricornia)
Alice Babidge (The Lost Echo)
Tim Chappel and Lizzy Gardiner (Priscilla Queen of the Desert)
Julie Lynch (The Bourgeois Gentleman)

BEST SCORE OR SOUND DESIGN

Paul Charlier (Honour Bound)
Alan John (Mother Courage and her Children)
Max Lyandvert (The Lost Echo)
Max Lyandvert (Now that Communism is Dead My Life Feels Empty)

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL

Hedwig and the Angry Inch
Keating!
Priscilla Queen of the Desert
Titanic

BEST CABARET PRODUCTION

Dark Side Tim Minchin (Studio)
Lemon Tart - Genevieve Lemon & Josh Quong Tart (Statement Cabaret)
Matters of the Heart - Judi Connelli (Bar Me)
Meow Meow Melissa Madden Grey (Studio)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Sandra Bates

 

Performers
Nick Christo, Michelle Doake, Amanda Harrison and Nick Simpson-Deeks
Lucy Durack
Drew Forsythe and Terence Clarke
Amelia Cormack

Musical Director
Michael Tyack

Musical Numbers Direction
Jason Langley

Presenters
Michelle Doake, Andrew McFarlane, Darren Gilshenan, Jennie Tate, David Johnson, Caroline O’Connor, Jason Langley, David Williamson, Tina Bursill, Ralph Fiennes, Stephen Daldry, Katherine Thomson

 

Home | Site design by Studio Two Twelve